Temmuz’un ilk haftası kaydedilen ‘en sıcak hafta’

WMO, Haziran ayında da halihazırda rekor sıcaklıkların yaşandığını belirterek ölçümlerden elde edilen ön bilgilere nazaran Temmuz’un birinci haftasının kaydedilen ‘en sıcak hafta’ olduğunu duyurdu. WMO açıklamasında “Karada ve okyanusta rekor kıran sıcaklıklar, ekosistemler ve etraf üzerinde potansiyel olarak yıkıcı tesirlere sahip. (Rekor kıran sıcaklıklar) insan kaynaklı iklim değişikliğinin bir sonucu olarak Dünya’nın sisteminde meydana gelen geniş kapsamlı değişiklikleri vurguluyorlar” sözleri yer aldı.

DAHA EL NİNO’NUN BAŞINDAYIZ

WMO İklim Hizmetleri Yöneticisi Prof. Christopher Hewitt, hava olayı El Nino’nun daha başlangıcında bu cins harikulâde sıcaklıklar kaydedildiğini vurgulayarak “Bilinmeyen bir devirdeyiz ve El Nino daha da geliştikçe daha fazla rekor bekleyebiliriz ve bu tesirler, 2024’e kadar uzayacaktır. Bu, gezegen için kaygı verici bir haber” dedi.

WMO, süreksiz tahlile nazaran 7 Temmuz’da ortalama (en sıcak ile en soğuk derecenin toplanıp ikiye bölünmesi) global sıcaklığın 17,24 santigrat derece olduğunu belirtip bunun, güçlü tesirlere sahip El Nino yılı olan 16 Ağustos 2016’daki evvelki rekor olan 16,94 °C’nin 0,3°C üzerinde olduğunu vurguladı.

BATI ABD, BATI RUSYA, BATI AVUSTRALYA’DA OLAĞANDAN SOĞUK BİR HAZİRAN

Avrupa Birliği’nin uzaydan Dünya müşahede programı Copernicus’un datalarına nazaran, rekor Haziran sıcaklıkları kuzeybatı Avrupa’da yaşandı. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Asya ve doğu Avustralya’nın birtakım bölgeleri olağandan kıymetli ölçüde daha sıcak olduğu tabir edildi. Haziran’ın her yerde en sıcak olmadığını belirten WMO Batı Avustralya, Batı Amerika Birleşik Devletleri ve Batı Rusya da dahil olmak üzere birkaç yerde Haziran ayının olağandan daha soğuk olduğunun altını çizdi.

DOLAYLI ETKİLER

Deniz yüzeyi su sıcaklıklarının hem Mayıs hem de Haziran ayında rekor düzeyde olduğu vurgulanan açıklamada, bu durumun balıkçılığın ziyan görmesi, su buzullarının erimesi ve iklim üzerindeki üzere dolaylı tesirlerine dikkat çekildi. Antarktika deniz buzulu, uydu müşahedelerinin başlamasından bu yana Haziran ayında ortalamanın yüzde 17 altına, en düşük düzeyine ulaştı ve bir evvelki Haziran rekorunu kıymetli bir farkla kırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir