SON DAKİKA… Depremden sonra bir de sel felaketi vurdu! Şanlıurfa ve Adıyaman’da can kaybı yükseldi

Deprem bölgesinde tesirli olan şiddetli yağış can kayıplarına yol açtı. Adıyaman’da bahçedeki konteynerin suya kapılması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti. Selin tesirli olduğu Şanlıurfa’da su basan Abide Köprülü Kavşağı ve alt geçidinde bir kişinin daha cesedi bulundu. Böylelikle Şanlıurfa’da sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 13’e yükseldi.

Öte yandan, su tahliyesinin sürdüğü alt geçitte tespit edilen bir arabanın çıkarılması için de çalışma yapılıyor.

ADIYAMAN’DA 2 KİŞİ ÖMRÜNÜ YİTİRDİ

Adıyaman’ın Tut ilçesinde bir bahçeye kurulan konteynerin suya kapılması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi için ise arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Kentte incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel felaketinde hayatını kaybedenler ortasında 1,5 yaşında bir çocuk olduğunu söyledi.

ŞANLIURFA’DA 13 CAN KAYBI

Şanlıurfa’da da sağanağın tesiriyle su baskınları oluştu. Tandoğan Mahallesi’nde bulunan Yavuzlar Apartmanı’nın bodrum katındaki dairede 5 kişinin cansız vücutlarına ulaşıldı. İhbarla bölgeye giden takımlar tarafından bodrum katından çıkarılan ve Suriye asıllı olduğu belirtilen 5 kişinin cansız vücudu otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Öte yandan Abide Köprülü Kavşağı’nın alt geçidinden vinç yardımıyla 34 BAS 626 plakalı hafif araç çıkarıldı. Araçta yapılan incelemede 2 kişinin cansız vücudu bulundu. Abide Kavşağı’nda 1 kişinin daha cansız vücuduna ulaşılmasının akabinde Şanlıurfa’da can kaybı 13’e yükseldi.

KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Şanlıurfa’da yaşanan sel felaketinde hayatını kaybeden 11 kişinin kimlikleri belirlendi.

Selde hayatını kaybeden Kibar Polat, Naile Polat, Emine Başbuğ, Muhammed Sabuncu, Ömer Faruk Bayaslan, Halil Çoban, Beyem El Derviş, Futeyim El Şahir, Zehra El Beyt, Teybe El Derviş ve Halit El Derviş’in otopsi süreçleri devam ediyor.

BAKAN KOCA: 68 KİŞİ ETKİLENDİ, DURUMLARI İYİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sel felaketinden Şanlıurfa’da 60, Adıyaman’da 8 kişinin etkilendiğini, genel sıhhat durumlarının ise düzgün olduğunu açıkladı.

Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Olaydan Şanlıurfa’da 60, Adıyaman’da 8 kişi etkilenmiştir. Genel sıhhat durumları güzeldir. Olay yerine Şanlıurfa’da 93 ambulans ve 3 UMKE timi, Adıyaman’da 5 ambulans ve 3 UMKE timi görevlendirmesi yapılmıştır. Gereken sıhhat hizmetleri muntazam halde verilmektedir. Şanlıurfa’da meydana gelen selde, Eğitim ve Araştırma Hastanemizin eksi birinci katı olaydan etkilenmiş, tedavisi bu katta yapılan hastaların nakli görevlendirilen ambulanslar ile sağlanmıştır. Özellikle, sarsıntının sonuçlarına karşı büyük uğraş verdiğimiz bugünlerde, Allah misal olaylardan korusun.”

EĞİTİME BİR GÜN ORTA VERİLDİ

Şanlıurfa Valiliği, sağanak nedeniyle bugün vilayet genelindeki tüm okullarda eğitim öğretime orta verildiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada, “Şiddetli sağanak yağışın beraberinde getirdiği aksilikler sebebiyle vilayetimizdeki tüm okul kademelerinde eğitim öğretime 16.03.2023 tarihinde 1 gün orta verilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki gebe ve engelli kamu görevlilerimiz de yarın idari müsaadeli sayılacaktır.” denildi.

ADIYAMAN’DA KAYIP 2 KİŞİ ARANIYOR

Adıyaman’ın Tut ilçesinde sağanak sonrası meydana gelen selde kaybolan anne ile kızını arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Tut ilçesinde tesirli olan sağanak sonrası dün ilçe merkezinden geçen derenin taşması sonucu kaybolan bireylerin bulunması için ortalarında polis dalgıç, jandarma arama kurtarma, AFAD, UMKE ve itfaiye takımlarının bulunduğu yaklaşık 500 kişilik takım, çalışma yürütüyor.

İş makinelerinin da dayanak verdiği çalışmalarda kayıp olduğu belirtilen anne Fatma ile 1,5 yaşındaki kızı Zeynep Zümra Tekdal’a ulaşılmaya çalışılıyor.

Konteynerin selle sürüklenme anları ise ilçede yaşayan bir vatandaş tarafından cep telefonuyla görüntülendi. Görüntülerde arazide kurulu 2 konteynerden birinin sele kapıldığı anlar yer alıyor.

Tut ilçesinde dün yaşanan selde konteynerin sele kapılması sonrası 2 kişinin cansız vücuduna ulaşılmış, kayıp ihbarı yapılan 2 kişi için de arama kurtarma çalışması başlatılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir