Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti tezkeresi 1 yıl uzatıldı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Birlemiş Milletlerin (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde icra ettiği harekat ve misyonlara iştirakine ait verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ait Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Heyetinde kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla gönderilen tezkerede, daha evvel BM Güvenlik Kurulu kararıyla Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’nun (MINUSMA) kurulduğu anımsatıldı.

Bölgedeki istikrara dikkat çekilen tezkerede “Afrika’da bölgesel istikrar ve barış için tehdit oluşturan insani ve siyasi krizlerin tahliline ülkemizce askeri katkıda bulunulmasının bölgede ve genel olarak Afrika kıtasında izlemekte olduğumuz aktif dış siyasetimizin doğal bir uzantısını oluşturacağı değerlendirilmiştir.” denildi.

Tezkerede, TBMM tarafından son olarak 19 Ekim 2021 tarihinde uzatıldığı hatırlatılan TSK’nın vazife müddetinin, Cumhurbaşkanınca verilecek müsaade ve belirlenecek temeller çerçevesinde 31 Ekim 2022 tarihinden itibaren bir yıl uzatılması istendi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir