HDP’de olağanüstü büyük kongre kararı

Günay, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, seçim sonrası kıymetlendirme süreçlerini başlattıklarını, öz tenkit sistemini işleterek yanılgı ve yanlışlardan ders çıkaracaklarını söyledi.

Seçim devrinde erteledikleri büyük kongre sürecinin de tekrar işlediğini tabir eden Günay, “Bu devrin karşılıklı muhasebesini yaparak, gerçek ve onarıcı bir tenkit, öz tenkit sürecinden geçip siyasete taşıdığımız tüm iradeyle tekrar buluşarak yüksek bir moralle büyük kongreye yürüyelim. Bizler için yeni periyot başladı. Örgütlü bir muhasebe sürecini büyük konferans ve kongreyle tamamlayacağız.” diye konuştu.

Günay, inanılmaz büyük kongre tarihini parti konseyleri ve halkla yapacakları toplantıların sonucunda belirleyeceklerini kaydetti.

DEMİRTAŞ’IN AÇIKLAMALARI

Günay, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaları başlamadan evvel ben Genel Merkezimize, cumhurbaşkanı adayı olmaya hazır olduğumu ve seçimi ikinci cinse bırakıp o kademede demokratik ataklarla daha fazla katkı sunabileceğimizi belirttim” açıklamasının sorulması üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

“Cumhurbaşkanlığı adaylığı kendisinin türel durumu nedeniyle değerlendirilmedi. Kendisiyle yapılan istişarelerde de bir bayan cumhurbaşkanı adayı önerisi vardı. Biz bu süreci örerken de hem Emek ve Özgürlük İttifakı ile yaptığımız tartışmalarda hem de kendi bileşenlerimizle yaptığımız tartışmalarda şunu tabir ettik; zelzele süreciyle birlikte Türkiye siyasetinde yeni bir süreç başlamıştır. Münasebetiyle biz de tartışmalarımızı bu çerçevede gözden geçirerek bir tavır belirledik. Elbette kendisinin bir HDP’li olarak bizlere yönelttiği tenkitler ve öz eleştirisi bizim açımızdan değerlidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir