Fransa’da yeniden ülke genelinde protestolar başladı: 1 milyon kişi sokağa dökülebilir

Fransa’da emeklilik yaşını 2 yıl uzatan tartışmalı ıslahata karşı bugün ülke çapında kitlesel grev ve şovların 14’üncüsü düzenleniyor.

Önde gelen sendikaların davetiyle güç ve ulaşım başta olmak üzere birçok bölüm grev ve protesto kararı alırken bu kapsamda 1 milyona yakın kişinin sokaklara inmesi öngörülüyor.

Gösteriler nedeniyle başşehir Paris ve etrafında sabah saatlerinden itibaren ulaşımda derdi yaşandı.

Paris, Lyon Marsilya, Bordo kentleri başta olmak üzere Fransa genelinde 250 noktada şov düzenlenecek.

Yapılan son anketlerde Fransızların yüzde 57’sinin bugünkü grev ve gösterileri desteklediği belirtildi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, gösteriler nedeniyle 4 bini Paris’te olmak üzere ülke genelinde 11 bin polis ve jandarmanın görevlendirildiğini açıklamıştı.

Darmanin ülke dışından çok solcuların şovlara katılacağına ait alınan istihbarat üzerine ek tedbirler alındığını belirtmişti.

Emeklilik reformu

Fransa’da hükümetin, emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını içeren yasa tasarısını oylamadan Meclisten geçirme kararı üzerine 16 Mart’ta kitlesel şovlar başlamıştı.

Polis, protestoculara sert müdahale etmiş, ülkenin birçok yerinde şiddet olayları yaşanmıştı.

Ülke genelinde 16 Mart’tan itibaren düzenlenen protestolarda 1000’den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Muhalefet ve hükümetin, ıslahatın anayasaya uygun olup olmadığının belirlenmesi için başvurduğu Anayasa Kurulu, yasa tasarısının emeklilik yaşını 64’e çıkaran hususunu onaylamış, 6 maddeyi ise büsbütün yahut kısmen reddetmişti.

Kitlesel protesto ve ağır muhalefete rağmen kabul edilen yasanın geri çekilmesini öngören bir tasarı 8 Haziran’da Ulusal Mecliste görüşülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir