Deprem sonrası talep patladı! Üreticiler talebe yetişemiyor… Tiny house ve karavanların fiyatları ne kadar?

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde barınma konusunda güvenlik telaşı yaşayan pek çok kişi, karavan ve tekerlekli küçük meskenlere yöneldi. Yazlık ilçelerde ağır karavan hayatının olduğu İzmir’de de karavan ömrü merkez ilçelere de yayıldı.

Üreticiler siparişlerde yüzde 50’nin üzerinde artış yaşandığını belirtirken, şahsa özel olarak üretilen karavan ve tekerlekli konutlara farklı özellikler eklendi.

FİYATLARI NE KADAR?

13 metrekareden başlayan tekerlekli konutlar, istenilen boyuta kadar çıkarılırken, karavanlar ise 5-18 yahut 8-40 metre büyüklüklerinde üretiliyor. Öte yandan karavan fiyatları 520 bin TL’den, tekerlekli küçük meskenler ise 430 bin TL’den başlıyor.

‘DÜNYA ARTIK KİŞİSELE YANLIŞSIZ GİDİYOR’

Satışlarda gözle görülür bir artış olduğunu belirten prefabrik yapı, tiny house ve karavan üreticisi Sude Uzun, şunları söyledi:
“Dünya artık kişisele yanlışsız gidiyor ve yaşanan doğal afetlerden ötürü pek çok kişi bu hayat üslubunu tercih ediyor. Afet sonrası talepler ortalama yüzde 50’nin üzerinde arttı. Karavanlarımız tek modül ve monoblok olarak üretiliyor. Tiny house’larda da çelik üzerine üretim yapıyoruz.

Tiny house’lar 13 metrekareden başlıyor ve istenilen boyutlara kadar üretiliyor. Karavanlarda ise 5-18 ve 8-40 metre uzunluğunda iki tip üretimimiz var. Bir karavan ortalama 20 günde üretiliyor.

Zelzele öncesi vatandaşlar daha çok yazlık bölgelerde karavan ömrünü tercih ediyorlardı, lakin vakitle çabucak hemen her bölgede yaşadıklarını görmeye başladık. Artık beşerler kapalı alan ve apartmanlardan korkuyor.

Ürünlerimiz şahsa özel eserler. İstenilen dış rengi ve mobilya rengini dizayn edebiliyoruz. Kimisi bir değil üç tane güneş paneli istiyor, kimisi akıllı park sistemi istiyor. Bu şekil ekipmanlara nazaran fiyat değişikliği oluyor. Tiny house’ları en az 4 şahıstan 10 bireye kadar kalabilecek büyüklüklerde yapabiliyoruz” dedi.

Karavan satın almayı düşünenlerden Volkan Ercan ise “Son yaşanan sarsıntılardan sonra bir karavan almaya karar verdik. Ailemizin güvenliği açısından karavan araştırıyoruz. Fiyat çok kıymetli. Güvenliği de çok önemli” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir