Binance ve kurucusuna ABD’de dava: 13 suçlama yapıldı

ABD’de Binance ve kurucusu Changpeng Zhao’ya yönelik 13 farklı suçlamayı içeren dava açıldı. ABD sermaye piyasaları denetim ve gözetim kurumu olan SEC, Binance ve Zhao’nun düzenbazlık ağı işlettiğini, süreç hacimlerinin yapay oluşturulduğunu, ABD’li müşterilerin platformu kullanmaya devam ettiği ve Binance’ın yatırımcıları yanılttığını öne sürdü.

SEC, Binance ve Zhao’nun müşterilerin varlıklarını gizlice denetim ettiğini tez ederek yatırımcı fonlarını istedikleri üzere dizayn ettiklerini ve yönlendirmeye de müsaade verdiklerini ileri sürdü.

“Binance maddelerden kaçıyor”

SEC, Binance’ın maddelerden kaçınmak için karmaşık bir planın kesimi olduğunu açıkladı ve 2022 yılında yapılan soruşturmada elde edilen bilgilere dayanarak açıklama yapıldığını belirtti.

Zhao’ya yönelik olarak SEC, yeniden Zhao’ya ilişkin olan Sigma Chain isimli firmanın Binance.US platformunda kripto valrık menkul değerlerinin ticaret hacmini yapay olarak şişirdiğini öne sürdü.

SEC Başkanı’ndan sert ifadeler

SEC Başkanı Gary Gensler “Zhao ve Binance kuruluşlarının dolancırılık ağına, çıkar çatışmasına, kâfi açıklamada bulunmama ve maddeleri çiğnediğini sav ediyoruz” dedi.

Gensler “Binance bir ABD borsası olmadığından, SEC’nin aksiyonları sınırlıdır” sözünü kullandı.

“Binance yatırımcılarına güvence”

Binance tarafından yapılan açıklamada ise “Binance ve Binance’a bağlı platformlardaki tüm kullanıcı varlıklarının Binance.US dahil olmak üzere inançta ve emniyettedir” denildi.

Binance, SEC ile faal işbirliği içinde olduklarını, SEC’in argümanlarına ise katılmadıklarını belirterek tahlil odaklı çalışılacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir