“Ayder’de 3 ayrı yerde inşaat var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın yaklaşık 5 yol evvel “Allah’ın bize verdiği Ayder farklı lakin biz Ayder’i kirlettik, rezil ettik. Ayder’i kentsel dönüşüm değişimle şanına yakışır bir hale getireceğiz” diye yaptığı konuşmasının akabinde, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık 11 Ekim 2019’da yaylada kentsel dönüşüm projesi başlattı.  Kentsel dönüşüm projesinin yaylada yapılan betonlaşma reaksiyon çekti. CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de yaylanın 3 farklı noktasında betonlaşma yapıldığını ileri sürdü.

.

“AKP MÜDAFAA PROJESİYLE TALAN EDİYOR”

Milletvekili Adıgüzel, Ayder Yaylası’nda yapılaşma ve betonlaşma olduğuna dikkat çekerek, “Yaylanın doğal dokusu tahrip edilip, güya yenileme ve muhafaza ismi altında bir proje ile talan ediliyor. Zati ne vakit AKP muhafaza diye bir proje başlatsa korkuyoruz. Ayder’i kirlettik, rezil ettik. Bu cümleyi 5 yıl evvel söyleyen, Cumhurbaşkanı Erdoğan. Bu cümle, aslında bir günah çıkarma değilmiş, yeni yapacakları bir şeyin ön habercisiymiş. Doğal dokusu tahrip edilip güya yenileme ve muhafaza ismi altında bir proje ile talan ediliyor.” dedi.

.

 “HAZIRLIK ÇOK EVVEL BAŞLADI”

Ayfer Yaylası’nda yaşanan betonlaşma hazırlığının çok evvelden başladığını vurgulayan Adıgüzel, “ Yaylada 3 farklı alanda inşaat var. Termal tesislerin yanı sıra, bir otopark alanı yapılıyor ve üstte Tikço doruğunun başında villalar yapılıyor. Bütün bunlar göz gerisi edilip kamuoyuna gösterilmiyor. Aslında yapılmak istenen Ayder’i halktan alıp muhakkak bir zümreye vermek. Burada adeta bir Davos yapmaya çalışıyorlar. Oldu olacak Ayder’in ismini de Ayvos yapın esasen bu haliyle ayvayı yemiş olacak. Bunun hazırlıkları çok evvelce başladı. Evvel Ayder Ulusal Parkı’nın bir kısmını Ulusal Park olmaktan çıkardılar. Yani imara açıldı. İşte bunlar bugünün hazırlıklarıydı. Oradaki beşerler da itiraz etmesinler diye onlara sizin yerlerinizi koruyacağız denildi. Lakin her vakit olduğu üzere temel ziyanlı oranın halkı görecek. Klasik bir AKP kandırmacası. Türkiye’nin gözbebeği güzelim bir coğrafyayı betona boğuyorlar. Bu duruma da herkes sessiz kalıyor. Biz sessiz kalmayacağız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir