Annesini öldürüp kafasını sokağa atan sanıktan baba ve ağabey şikayetçi olmadı

İstanbul Bağcılar’da annesi Havva Sayan’ı öldürtükten sonra başını balkondan atan Ali Sayan’ın yargılanması devam ediyor.

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Ali Sayan ve avukatı ile müştekiler Feridun ve Mustafa Sayan katıldı. Duruşmada, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığını temsilen bir avukat da hazır bulundu.

Sanık Ali Sayan savunmasında, özel güvenlik vazifelisi olduğunu, olayı hastaneye gittiğinde öğrendiğini belirterek, “Küçük yaştan beri antidepresan kullanıyorum. Evvelden beri hastalığım var, saldırganlık yoktu lakin içime atıyordum. Devir periyot hastalığım oluyordu. Son vakitlerde tekrar hastalandım fakat bu sefer farklıydım, hastaneye falan kaldırdılar. Olayın nasıl olduğunu hatırlamıyorum. Uyuşturucu bağımlısıyım. Çabucak çabucak bütün uyuşturucuları kullanıyorum. Beraatimi, tahliyemi istiyorum.” dedi.

Sanık savunmasının devamında, annesiyle ortasında para konusunda bir tartışmalarının olmadığını söyledi.

Mahkeme liderin cinayeti nasıl işlediğini sorması üzerine hatırlamadığını tabir eden Sayan, bir devir antidepresan ilaçlarını bıraktığını, rahatsızlanınca annesinin tekrar başlattığını anlattı.

BABASI VE AĞABEYİ ŞİKAYETÇİ OLMADI

Sanığın babası müşteki Feridun Sayan da “İşten meskene geldiğinde olay bitmişti. Oğlum daima uyuşturucu kullanıyordu. Kullansa da kullanmasa da kendisine ziyan veriyordu. Hastanede 24 gün yattı. Doktora çıkarmaması için yalvardım. Kanında bir şey görünmüyor diye çıkardılar. Kendisi diğer bir ilaç daha kullanıyordu. Vesayetini almak için mahkemeye de başvurdum. Bu olaylar oldu. Şikayetçi değilim, Ne yapayım? Yapacak bir şeyim yok.” sözlerini kullandı.

Sanığın ağabeyi müşteki Mustafa Sayan ise kardeşinin uyuşturucu husus kullanımını bıraktığını zannettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Aynı odada kalıyorduk. Olaydan evvel kardeşimin telefonuna baktım, birinden uyuşturucu unsur istediğini gördüm. Kardeşim olaydan evvelki gece kendinde değildi. Annem de uyuşturucu konusunda sonlandı, biraz saydırdı. Olay sabahı, kahvaltı yaptıktan sonra dişçiye gittim. Beni aradılar ‘Abi kardeşin anneni rehin aldı.’ dediler. Gittiğimde her şey bitmişti aslında. Oturma odasında yangın çıkarmış, kullanacak eşyamız kalmadı. Benim konuttan çıkmamla dönmem ortasında yarım saat vardı, her şey o yarım saatte olmuş. Şikayetçi değilim.”

“15 DAKİKA EVVEL BİRLİKTEYDİK”

Tanık olarak dinlenen sanığın yengesi Faydagül Sayan, eltisiyle olay günü kahvaltı yaptıklarını, 15 dakika sonra da olayın meydana geldiğini belirterek, ses gelmesi üzerine meskene geldiğinde elinde bıçak olan sanığın annesini öldürdüğünü anladığını, etrafta kan bulunduğunu, akabinde balkondan yardım çağırdığını anlattı.

BAKANLIK ŞİKAYETÇİ OLDU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Kübra Yücel, sanıktan şikayetçi olduklarını ve cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme, İsimli Tıp Kurumu’na müzakere yazılarak, maktulün başı, ayakları ve ellerinin ölmeden evvel mi öldükten sonra mı kesildiği konusunda rapor düzenlenmesine ve sanığın İsimli Tıp Kurumu’na sevk edilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Bağcılar’da 25 Eylül 2022’de maktul Havva Sayan’ın bedeninde 13 kesici ve delici alet yaralaması tespit edildiği, bunlardan 8’inin öldürücü nitelikte olduğu kaydediliyor.

Sanık Ali Sayan’ın kesici ve delici alet kullanarak annesini en az 13 defa yaraladığına yer verilen iddianamede, maktulün sanığın hareketleri sonucu yaralanarak öldüğü vurgulanıyor.

İddianamede sanık Ali Sayan’ın “canavarca hisle yahut eziyet çektirerek üst soydan akrabayı taammüden öldürme” ve “genel güvenliğin taammüden tehlikeye sokulması” cürümlerinden ağırlaştırılmış müebbet ve 6 aydan 3 yıla kadar mahpusla cezalandırılması isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir