Almanya Başbakanı Scholz vergi skandalına ilişkin yeniden Federal Meclis’e çağırılabilir

Alman haber ajansı DPA’nın haberine nazaran, CDU/CSU, 2011-2018 periyodunda Hamburg Eyaleti Başbakanı olan Toplumsal Demokrat Partili (SPD) Scholz’un, kelam konusu skandala ait Bundestag Finans Kurulunda tekrar dinlenmesini talep etti.

CDU/CSU Federal Meclis Kümesi Lider Yardımcısı Matthias Middelberg, Bundestag Finans Komitesi liderine gönderdiği mektupta, Scholz’un skandala ait daha evvelki açıklamalarında “çelişkili ifadeler” kullandığını, bu nedenle yine kurula gelerek milletvekillerinin sorularını yanıtlaması gerektiğini belirtti.

Milletvekilleri, kelam konusu periyotta 47 milyon euroluk vergi kaçakçılığına karışan Hamburg merkezli Warburg Bankasının, bu borcu devlete ödememe noktasında Scholz’dan yardım alıp almadığını ortaya çıkarmak istiyor.

NELER YAŞANMIŞTI?

Scholz, 19 Ağustos’ta Hamburg Eyalet Meclisi Araştırma Komisyonu’nda milletvekillerinin skandala ait sorularını yanıtlamıştı.

O periyot Alman basınındaki haberlere nazaran, Scholz’un, komitede milletvekillerinin sorduğu sorulara sıkça “bilmiyorum” yahut “hatırlamıyorum” yanıtlarını verdiği ve rastgele ispatı olmayan zanların ve suçlamaların artık sonlanması umudunu taşıdığını söylediği aktarılmıştı.

Almanya’da “tarihinin en büyük vergi sahtekarlığı skandalı” olarak bilinen Cum-ex soruşturmasında, ülkede başta bankacılar olmak üzere varlıklı yatırımcılar ve avukatların sistematik olarak devletten, hiç ödemedikleri vergilerin geri ödemesi için karmaşık pay senedi mutabakatlarına imza attıkları ortaya çıkarılmıştı.

Ülkenin tanınmış ceza savunma avukatlarından Gerhard Strate, şubatta Başbakan Olaf Scholz ve eski Hamburg Belediye Başkanı Peter Tschentscher’ı, Cum-ex skandalında vergi kaçakçılığına yardım ve yataklık etmekle suçlayarak kabahat duyurusunda bulunmuş, iki SPD’li siyasetçiyi 2016’da Hamburg merkezli Warburg Bankası’nın Cum-ex pay senedi muahedeleriyle devlet hazinesinden aldığı 47 milyon euroluk vergi iadelerini vaktinde geri talep etmemekle suçlamıştı.

Alman basınında da Scholz’un, Warburg Bankası ortaklarından Christian Olearis ile birçok sefer görüştüğü ve tavsiyelerde bulunduğu, Warburg Bankası’nın ise SPD’ye 2017’de 45 bin eurodan fazla bağış yaptığı söz edilmişti.

Alman vergi uzmanları, Cum-ex ile devlet hazinesinin 2005-2011 devrinde milyarlarca euro ziyana uğratıldığını belirtiyor. Alman yetkililere nazaran, soruşturma dört kıtada yaklaşık 100 bankayı ve en az bin şüpheliyi kapsıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir